Seznam příspěvků

Autor
Jméno Jana Příjmení Skopalová
Škola/Pracoviště
Název Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci Adresa tř. Svobody 8
Město Olomouc PSČ 771 46
Příspěvek
Nadpis SOUTĚŽIVÉ TVŮRČÍ DÍLNY JAKO INOVATIVNÍ FORMA VÝUKY CHEMIE Autoři LUKÁŠ MÜLLER, JITKA SOUČKOVÁ, PAVLÍNA BAIZOVÁ A PETR BARTÁK
Pracoviště Forma Přednáška
Abstrakt Jak ukazují poslední výzkumy postojů žáků a studentů k přírodním vědám, klesá v evropských zemích zájem mladých lidí pracovat v přírodovědných oborech, přestože jejich vnímání přírodních věd je obecně pozitivní [1,2]. Jednou z cest řešení tohoto společenského problému je zkvalitnit výuku přírodovědných disciplín na všech stupních škol. Z uvedených výzkumů dále vyplývá, že je třeba výuku chemie, fyziky a biologie více stavět na bohatých zkušenostech žáků a studentů s materiálním světem, na praktických činnostech a na využití jejich přirozeného zájmu o vysvětlení přírodních jevů1. Výzkumná studie vzdělávacích postupů při výuce chemie na víceletých gymnáziích poskytuje závěr, že oblíbenost a důležitost předmětu chemie závisí nejvíce na motivaci žáků, používání prvků soutěživosti a užívání názorných pomůcek při výuce [3].
Model afektivní výuky chemie, který čerpá z činnostních a z prožitkových učebních metod, klade důraz právě na motivační stránku výukového procesu. Je založen na přirozené zvídavosti a kreativitě jednotlivých žáků a soutěžení malých skupin. K dosažení výukových cílů využívá emocí v žákově tvůrčí a objevné činnosti [4]. Jednou z forem realizace afektivní výuky jsou i soutěživé tvůrčí dílny, v nichž výuka chemie vychází právě z vlastních zkušeností žáků a opírá se emoční prožitek při praktických činnostech a neagresivní soutěži.
V rámci řešení projektu STM Morava byl vytvořen soubor dvaceti netradičních kompetitivních workshopů zaměřených na nenásilnou hravou výuku chemie motivovanou vlastním citovým prožitkem žáka a využívajících mezioborové vztahy s fyzikou, biologií, ekologií, literaturou a publicistikou, výtvarnou, dramatickou a tělesnou výchovou. Jednotlivé tvůrčí dílny nesou názvy: Malujeme jako mistři, Chemopoly, Harry Potter a chemie, Jak dělat chemickou reportáž, Kde je ztracená známka, Cykloelektrogravimetrie, Co skrývá minerálka, Barvení je hra, Vytváříme vlastní parfém, Jak fungují baterie, Akumulátor 2, Boj o stříbrný důl, Tvorba přírodovědného časopisu PřČa, Vyrábíme funkční pH-metr, Vyrábíme funkční fotometr, Materiálová chemie I a II, Model čistírny odpadních vod [5], Hrátky s drátky a Soutěž studentů VŠ o nejlepší workshop s environmentální problematikou.
Jednotlivé tvůrčí dílny byly realizovány s třídními kolektivy žáků z různých základních a středních škol z celé Moravy a některé i s přírodovědně orientovanými středoškolskými studenty na Letní škole mladých přírodovědců v Jevíčku v letech 2006 - 2008. Realizace většiny workshopů proběhla opakovaně (v pilotní, nulté a finální verzi). Z jejich pedagogické evaluace provedené na základě anonymních dotazníků vyplývá, že u většiny z nich zvolené strategie výuky pozitivně ovlivňují naladění studentů k chemii i k dalším přírodovědným oborům.
Na základě zkušeností z opakovaných realizací workshopů a jejich pedagogické evaluace byly vypracovány podrobné návody pro učitele, které jsou volně k dispozici všem zájemcům v elektronické formě na internetových stránkách analytika.upol.cz/workshop a podle zájmu mohou být distribuovány učitelům v tištěné podobě.

Tato práce vznikla za finanční podpory projektu MŠMT NPV II č. 2E06029 (STM-Morava).

LITERATURA

1. Kekule M.: Postoje žáků a studentů k přírodním vědám a technickým disciplínám. http://www.ceskaskola.cz/Ceskaskola/Ar.asp?ARI=105200&CAI=2124 (9. 7. 2008).
2. Bílek M., Řádková O.: Přírodní vědy ve škole – analýza zájmu patnáctiletých žáků ZŠ a gymnázií v České republice. http://www.kpg.zcu.cz/capv/HTML/52/52.pdf (9. 10. 2008).
3. Škoda, J., Doulík, P.: Uplatňování vybraných vzdělávacích postupů při výuce chemie na víceletých gymnáziích a jejich diagnostika. Pedagogická orientace, roč. 2002, č. 4, s. 66-72. ISSN 1211-4669.
4. Müller L., Prášilová M., Skopalová J., Vysloužil P., Barták P., Ševčík J.: Afektivní výuka chemie II, publicistický workshop. Zborník príspevkov z medzinárodnej konferencie „Súčasnosť a perspektívy didaktiky chémie“, Donovaly 11.-13. októbra 2006, str. 137 - 141. Fakulta prírodných vied, Univerzita Mateja Bela Banská Bystrica 2006. ISBN 80-8083-286-2.
5. Součková J., Müller L., Skopalová J., Barták P.: Netradiční výuka chemie. Tento sborník.
Přílohy
Příloha 1
Příloha 2
Příloha 3 Příloha 4
Info
Změněno10.10.2008 23:52 Vytvořeno10.10.2008 23:37
© 2008 UPOL