Seznam příspěvků

Autor
Jméno Marie Příjmení Solárová
Škola/Pracoviště
Název KCH PřF OU Adresa 30. dubna 22
Město Ostrava PSČ 703 01
Příspěvek
Nadpis KRAJSKÉ ODBORNÉ SOUSTŘEDĚNÍ - KOS Autoři -
Pracoviště KCH řF OU v Ostravě Forma Přednáška
Abstrakt ÚVOD
Chemie patří k vyučovacím předmětům, které nejsou mezi žáky ZŠ a SŠ příliš oblíbeny. Důvodem je velká přetíženost osnov, poměrně náročné na sebe navazující učivo, předpokládaná znalost matematiky, biologie a fyziky. Učitelé chemie hledají nové možnosti, jak žáky k přírodovědnému vzdělávání motivovat, jak zlepšit prestiž některých přírodovědných oborů (především chemie a fyziky) na základních a středních školách.
V současné době, především s postupným zaváděním RVP do praxe, jsou učitelé nuceni inovovat metody a formy posilující klíčové kompetence žáků, posilující motivaci žáků k přírodovědnému vzdělávání. Srovnáním možností učitelů před desítkou let a dnes je zřejmé, že učitelé mají jiné možnosti, jak žáky motivovat žáky, a to jak v rámci povinných, tak nepovinných forem výuky. Povinné formy výuky se inovují zaváděním netradičních metody (projektová výuka, práce s PC, čtecí gramotnost aj.). Protože učitelé většinou nemají v rámci povinné formy výuky k dispozici tolik času, jak by si sami přáli, hledají možnosti posílení motivace v oblasti nepovinných forem výuky. Ukazuje se, že nepovinná forma výuky získává své místo také ve ŠVP prostřednictvím nabízených možností zvýšené aktivity žáků v oblasti přírodovědného vzdělávání žáků. Z nepovinných forem výuky se jedná např. o:
• chemickou besídku
• chemický kroužek
• korespondenční kurz
• soustředění talentovaných žáků aj.
Článek pojednává o poslední jmenované aktivitě, která je realizována již tradičně jako společný projekt Střediska přírodovědců v Ostravě – Porubě, PKCH PřF OU v Ostravě a G Komenského v Havířově.

KRAJSKÉ ODBORNÉ SOUSTŘEDĚNÍ - KOS
Projekt byl vytvořen před 7 lety tehdejší Stanicí mladých přírodovědců ve spolupráci s KCH PřF Ostravské univerzity v Ostravě a byl zaměřen na žáky talentované v chemii. Prvního ročníku se zúčastnilo pouze 9 žáků (z toho 3 z Olomouckého kraje). I když začátky byly obtížné (nedostatek lektorů, malá zkušenost s organizací letního soustředění apod.), přesto se postupně tato akce rozšířila a zkvalitnila natolik, že se stala tradicí. V tomto roce tedy již proběhl sedmý ročník KOSu.
Příprava a realizace tohoto soustředění je složena z mnoha postupných kroků, a to:
a) výběrem vhodného místa a termínu
b) výběrem žáků a lektorů
c) obsahovou organizací
d) zajištěním nutných provozních podmínek, jako stravy, lékařského dozoru apod.
Hlavním organizátorem akce zůstává Středisko přírodovědců v Ostravě-Porubě, odloučené pracoviště SVČ KORUNKA v Ostravě-Mariánských Horách ve spolupráci s katedrou chemie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity a Gymnázia Komenského v Havířově.
Akce je spolufinancována účastníky, kteří hradí ubytování, stravu a lektory. KOS každoročně sponzoruje firma BORSODCH, která hradí dopravu, materiál, pronájem učeben a laboratoří a věnuje žákům hodnotné ceny a upomínkové předměty.
a) Výběr vhodného místa a termínu
Krajské odborné soustředění je pořádáno každoročně v druhé polovině srpna na ZŠ v Bystřici nad Olší. Jedná se o moderní školu v krásném prostředí Beskyd. Díky ochotě vedení i vyučujících chemie na této škole je pro akci nabídnuta možnost ubytování (v prostorách bývalé školy), využití moderní chemické posluchárny a chemické laboratoře, počítačové pracovny, krytého bazénu, tělocvičny a hřiště.

b) Výběr žáků a lektorů na KOS
Krajské odborné soustředění žáků je organizováno pro úspěšné řešitele chemické olympiády kategorie D a kategorii C (přednost k účasti mají žáci, kteří se umístili na předních místech v okresních kolech ChO, popř. v krajském kole ChO). Cílová skupina žáků byla vybrána s ohledem na jinou dlouholetou akci - letní soustředění žáků – úspěšných řešitelů chemické olympiády vyšších kategorií, které již mnoho let pořádá MŠMT ve spolupráci s NIDM Praha.
Letošního sedmého ročníku se zúčastnilo celkem 23 žáků ze základních a středních škol Moravskoslezského kraje. Účastníci se připravovali ve dvou kategoriích, a to mladší v kategorii D a starší v kategorii C. Odborné přednášky a laboratorní cvičení zajišťovali lektoři z KCH PřF OU a vybraných gymnázií a ZŠ Moravskoslezského kraje (GMK Bílovec, G Studentská Havířov, G Komenského Havířov, Slezské gymnázium Opava, G Nový Jičín, ZŠ Šenov).

c) Obsahová organizace
Účastníci KOS absolvují náročný odborný program – přednášky na vybraná témata zaměřená na přípravu ChO dalšího ročníku z oblasti obecné a anorganické chemie, organické chemie a biochemie. Součástí odborného programu v rámci soustředění je práce v laboratoři, chemické výpočty, beseda s chemickou osobností MS kraje (v letošním roce s prof.. ing. K. Wichterle, DrSc.). Závěrem soustředění je každoročně pro účastníky připravena soutěž nazvaná „Malá chemická olympiáda“, která je sestavena z otázek přednášené problematiky. Vítězové jsou odměněni hodnotnými cenami. Kromě odborné náplně jsou zařazeny sportovní hry, turistika po okolí Bystřice nad Olší, orientační závody s chemickou tématikou apod.

ZÁVĚR
Závěrem lze konstatovat, že Krajské odborné soustředění žáků talentovaných v chemii se setkává s ohlasem žáků i jejich rodičů, plní motivační funkci, prohlubuje vědomosti a dovednosti získané žáky během školního roku. Ukazuje se, že účastníky Celostátního kola ChO z Moravskoslezského kraje jsou bývalí „kosáci“, kteří sami připouštějí, že jim toto soustředění usnadnilo volbu – věnovat se chemii do hloubky.

LITERATURA
1. Solárová, M.: Sebereflexe a motivace na gymnáziích ČR. In Chémia 13 (1999)
2. Solárová, M.: Význam praktické výuky a ŠVP. Praha : NIDV, (2006).
3. Solárová, M.: Interdisciplinární využití pojmů ve výuce přírodovědných předmětů na ZŠ A SŠ. Trnava : Supplementum, (2006).
4. Kociánová, M.: Letní soustředění žáků talentovaných v chemii. In: Zpravodaj MMO. MORAVAPRESS : Ostrava, (2008).
Přílohy
Příloha 1
Příloha 2
Příloha 3 Příloha 4
Info
Změněno25.10.2008 13:10 Vytvořeno25.10.2008 13:10
© 2008 UPOL