Seznam příspěvků

Autor
Jméno Jan Příjmení Hrdý
Škola/Pracoviště
Název KEF PřF UP Adresa Tř. 17.listopadu 50
Město Olomouc PSČ -
Příspěvek
Nadpis Studentská vědecko-odborná konference Autoři -
Pracoviště Forma Poster
Abstrakt STUDENTSKÁ VĚDECKO-ODBORNÁ KONFERENCE

JAN HRDÝ

Katedra experimentální fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci,
tř. 17. listopadu 50, 772 02 Olomouc, hrdy@prfnw.upol.cz

Tento abstrakt slouží jako doprovodný text ke dvěma posterům (formátu A0), které dokumentují první dva ročníky nově zavedené Studentské vědecko-odborné konference, kterou jsme v oboru fyzika i v příbuzných oborech zorganizovali na katedře experimentální fyziky pro talentované studenty středních škol v roce 2007 a 2008. Obě konference byly organizovány v rámci Národního programu výzkumu MŠMT ČR, dílčí úkol STM-Morava, sekce Mladý vynálezce.

1. ročník - SVOK 2007

První ročník SVOK jsme na katedře experimentální fyziky zorganizovali pod záštitou vedou-cího katedry prof. RNDr. Miroslava Mašláně, CSc. ve čtvrtek 1.11.2007. Předsedou odborné poroty byl prof. RNDr. Ing. Jaroslav Pospíšil, DrSc. Prvního ročníku se zúčastnilo celkem 9 soutěžních prací, byly zde zastoupeny práce SOČ, ročníkové a seminární práce i práce reali-zované nezávisle na škole. Byly uděleny tři diplomy a jedno čestné uznání. Všimněme si dvou nejvýraznějších účastníků této konference. Prvním je vítěz soutěže Radim Laga, který před-stavil dvě soutěžní práce. První příspěvek s názvem „Interface pro připojení vzduchové dráhy k PC“ popisuje návrh, konstrukci, realizaci a zkušenosti z provozu mikroprocesorem řízeného interface pro připojení klasické vzduchové dráhy vybavené šesti optickými snímači k PC přes USB port. Součástí práce je také kompletní programové vybavení. Ukázka použití realizova-ného zařízení při výuce fyziky je na obr. 1.



Obr. 1 Kompletně sestavená vzduchová dráha (včetně realizovaného interface)

Druhý příspěvek téhož autora měl název „Elektromagnetický pulsní urychlovač feromagnetic-kých projektilů“ a popisoval unikátní vlastní konstrukci elektromagnetické palné zbraně a vznikl ve spolupráci s Českou zbrojovkou a.s. v Uherském Brodě. Druhým výrazným účast-níkem konference je např. David Špila, který vystoupil se svým příspěvkem „Elektromagne-tické spínací relé“. Obsahem příspěvku byla řada zajímavých pokusů prováděných s využitím vlastních přípravků a pomůcek. Vzhledem ke skutečnosti, že se jednalo teprve o žáka základní školy, byl za svůj výkon odměněn zvláštním Čestným uznáním předsedy odborné poroty. Další podrobnosti o průběhu konference jsou na příslušném posteru (SVOK 2007). O konfe-renci vyšel také článek v denním tisku se dvěma fotografiemi z průběhu konference [1].

2. ročník - SVOK 2008

Druhý ročník SVOK se konal na katedře experimentální fyziky pod záštitou děkana Přírodo-vědecké fakulty UP v Olomouci prof. RNDr. Juraje Ševčíka, Ph.D. ve čtvrtek 24.4.2008. Za-hájení konference a vyhlášení výsledků provedl proděkan pro vědecké a výzkumné záležitosti prof. RNDr. Tomáš Opatrný, Dr. Předsedou odborné poroty byl autor tohoto příspěvku. Dru-hého ročníku konference se zúčastnilo celkem 13 soutěžních prací a byly zde opět zastoupeny práce SOČ, ročníkové a seminární práce i práce realizované samostatně. Tentokráte se soutě-žilo ve dvou oborech, v jednom zaměřeném na fyziku a ve druhém zaměřeném na elektro-techniku. Celkem bylo uděleno sedm diplomů (v jednom oboru byla udělena dvě druhá mís-ta). Loňský vítěz Radim Laga opět prezentoval dvě práce. Jednu s názvem „Konstrukce im-pulsního měniče pro napájení kondenzátorů elektromagnetické zbraně“, se kterou získal opět první místo v oboru fyzika, a druhou s názvem „Pokladní systém“, se kterou získal 2. místo v oboru elektrotechnika, elektronika a výpočetní technika. Odměněna byla i jedna „pouze“ kompilační práce (3. místo v oboru fyzika) s názvem „Kvantový počítač“, jejíž autor Petr Fifka prokázal nejen velmi slušné znalosti kvantové mechaniky, ale i problematiky realizace kvantových počítačů a perspektivy jejich dalšího rozvoje (obr. 2).



Obr. 2 Soustava čipů kvantového počítače

Další podrobnosti o průběhu druhého ročníku Studentské vědecko-odborné konference jsou rovněž soustředěny na příslušném posteru (SVOK 2008).

Závěr

Závěrem bych rád poděkoval hlavnímu řešiteli projektu STM-Morava RNDr. Liboru Kvítko-vi, CSc. za vstřícnost a vedoucí skupiny (smlouvy) S007 Fermiho úlohy a Mladý vynálezce RNDr. Renatě Holubové, CSc. za spolupráci při realizaci obou konferencí.

Obě konference SVOK 2007 i 2008, tento příspěvek (2 postery A0) i společný sborník z obou konferencí (je ve stadiu přípravy do tisku) byly realizovány za finanční podpory projektu MSMT NPVII č. 2E06029.

LITERATURA

[1] Hanáček P.: Studenti se zúčastnili studentské vědecko-odborné konference. Slovácký
deník, čtvrtek 15.11.2007, č. 267/2007.
Přílohy
Příloha 1
Příloha 2
Příloha 3 Příloha 4
Info
Změněno09.10.2008 15:25 Vytvořeno09.10.2008 15:25
© 2008 UPOL