Seznam příspěvků

Autor
Jméno Jiří Příjmení Hátle
Škola/Pracoviště
Název KAG PřF UP v Olomouci Adresa Tomkova 40
Město Olomouc PSČ 779 00
Příspěvek
Nadpis Přírodovědný klokan Autoři Josef Molnár
Pracoviště Katedra algebry a geometrie, PřF, UP v Olomouci Forma Přednáška
Abstrakt Soutěž Přírodovědný klokan vznikla v rámci řešení dílčího úkolu S002 projektu MŠMT ČR „STM-Morava“. Jak název napovídá, tato soutěž vychází z mezinárodní soutěže Matematický klokan (viz www.matematickyklokan.net), která je v České republice dobře zavedená a populární. Obě soutěže jsou jednorázové a individuální, žáci řeší v testu v daném časovém limitu 24 úloh s uzavřenými otázkami s jednou správnou odpovědí z pěti nabízených. K distribuci zadání a k vyhodnocování soutěže se využívá vybudované sítě krajských, okresních a školních důvěrníků. Přírodovědný klokan zaměřuje nejen na matematiku, ale nalezneme tu úlohy i z dalších předmětů jako fyzika, chemie a biologie, dále se objevují otázky z vědy a techniky, historie, geografie či filologie. Obě soutěže si kladou za cíl popularizovat matematiku a přírodovědné obory mezi mládeží a vzbuzovat a podporovat zájem žáků a studentů o tyto obory. Soutěže pomáhají mezi žáky vyhledávat talenty a u studentů rozvíjet jejich nadání a podporovat jejich zájem o přírodovědné obory.
Prvního ověřovacího ročníku soutěže Přírodovědný klokan, který se konal 25. dubna 2007, se zúčastnilo přes 20 tisíc žáků a studentů základních a středních škol České republiky v kategoriích Kadet (8. a 9. třída základních škol, tj. 14-15 let) a Junior (I. a II. ročník středních škol, tj. 16-17 let). K soutěži byl učitelům zadán dotazník. Organizátoři se setkali s kladným ohlasem na Přírodovědného klokana. Další ročníky s ohledem na připomínky z řad lokálních organizátorů budou probíhat v podzimních měsících.
Druhý ročník 2007/2008 se tak uskutečnil dne 7. listopadu 2007, zúčastnilo se ho celkem přes 32 tisíc soutěžících v obou kategoriích, což ukazuje na zvyšující se zájem o soutěž. I k tomuto ročníku byly zaslány dotazníky k soutěži a to jak učitelům tak i soutěžícím. Ohlasy byly kladné, je zájem účastnit se dalších ročníků. Záporná připomínka ze strany učitelů i soutěžících byla ta, že v kategorii Kadet je chemie, což je znevýhodňující pro žáky osmých tříd. Proto byla chemie z této kategorie vyřazena a nahrazena otázkami z dalších oborů. Podrobnější informace budou vydány v připravovaném sborníku Přírodovědný klokan 2007/2008, který pak také spolu s dalšími informacemi naleznete na vytvořených webových stránkách soutěže na adrese www.kag.upol.cz/prirodovednyklokan.
Dne 1. listopadu 2008 proběhl třetí soutěžní ročník 2008/2009. Výsledky opět vyhodnotíme, nejúspěšnější řešitele odměníme a vydáme sborník Přírodovědný klokan 2008/2009.
Při řešení podúkolu S002 vznikají také další aktivity a akce. V září se opět konal „Běh s Klokanem“. Proběhly výměny a pobyty účastníků soutěže – čeští studenti se zúčastnili v srpnu 2007 Kangaroo campu v Zakopanem (Polsko), na oplátku bylo pozváno v červenci 2007 na týden 5 úspěšných řešitelů Klokana z Polska na Letní školu chemie, fyziky a matematiky v Jevíčku, v srpnu 2008 byly pozváni čeští studenti do Německa. Soutěž je prezentována na konferencích v České republice i zahraničí a ve sbornících z konferencí.
Soutěž Přírodovědný klokan byla zařazena mezi B soutěže vyhlašované MŠMT ČR. Další ročník soutěže proběhne 11. listopadu 2009.

Autoři děkují za podporu při realizaci projektu grantu MŠMT NPV II č. 2E06029.

Přílohy
Příloha 1
Příloha 2
Příloha 3 Příloha 4
Info
Změněno12.10.2008 17:26 Vytvořeno12.10.2008 17:25
© 2008 UPOL